I februar er det litt av hvert å velge mellom på Prime, for å komme seg gjennom vinterkulden! Mørkt seriemorder-politidrama, romantiske forviklinger i Italia, sjørøvere og sverd i Karibien og steile fronter i en amerikansk småby under den første Covid-nedstengningen.
Cross sesong 2

Cross et kriminaldrama lagt til Washington D.C., som følger Alex Cross – en briljant drapsetterforsker og rettspsykolog med en unik evne til å trenge inn i tankegangen til seriemordere for å identifisere og fange dem. I sesong to er Cross på jakt etter en hensynsløs selvopptatt justismorder som jakter på korrupte milliardærer.
Jeg har ikke sett Cross sesong 1, men den har stått på lista en stund. Den første sesongen ble gjerne omtalt som karismatisk, underholdende, mørkt og medrivende, samt noe klisjefylt. Den ser dessuten ut til å treffe tiden vi er i godt: Dette med korrupte milliardærer høres jo unektelig aktuelt ut!
Serien kan strømmes fra 11. februar, da slippes 3 episoder. Resterende kommer ukentlig.
Love Me, Love Me

June flytter til Italia for å få en ny start etter brorens død. På sin nye eliteskole blir hun tiltrukket av James – en karismatisk, men problemfylt gutt som er involvert i hemmelige MMA-kamper. Samtidig begynner June å date hans bestevenn Will, den perfekte og pliktoppfyllende toppstudenten. Men ingenting er som det ser ut til. June oppdager snart at ingen på skolen er den de utgir seg for å være – alle skjuler en hemmelighet. Når spenningen tiltar og skjulte sannheter kommer for dagen, må June ta et valg om hvem hjertet hennes egentlig tilhører.
Den nye italienske originalfilmen er basert på den første bestselgende romanen i Love Me, Love Me-tetralogien av Stefania S, som har over 23 millioner lesninger på Wattpad.
Denne filmen høres kanskje ikke spesielt original ut, men for den som liker romantiske dramaer med et mysterium i sentrum, kan nok denne være et godt valg! 23 millioner lesninger på Wattpad er jo ikke småtterier, så det er åpenbart at bøkene har fenget. Det er også interessant at dette er selvpubliserte bøker, da Wattpad er en plattform der man kan legge ut det man skriver uten forlag eller redaktører. Alle, fra 13 år og opp kan være forfatter på Wattpad, som har store brukertall, og dermed nå bredt ut. Så bredt at Amazon Prime kjøper rettighetene til å filmatisere!
Kan strømmes fra 13. februar.
The Bluff

Ercell “Bloody Mary” Bodden (Priyanka Chopra Jonas) trodde hun hadde lagt sitt voldelige fortid som pirat bak seg og funnet ro på Caymanøyene sammen med sin kjærlige ektemann T.H. (Ismael Cruz Cordova), deres sønn Isaac (Vedanten Naidoo) og svigerinnen Elizabeth (Safia Oakley-Green). Men når hennes beryktede tidligere kaptein Connor (Karl Urban) dukker opp, drevet av hevn, faller Ercells verden i grus. Tvunget til å konfrontere demonene hun har forsøkt å begrave, kastes hun tilbake i et dødelig spill av hemmeligheter og kamp for å overleve.
Dette er den jeg personlig har ventet mest på, da jeg har en svakhet for sjørøvere og swashbuckler-eventyrfilmer. En av de tidligste bøkene jeg leste var Skatten på Sjørøverøya av Robert Louis Stevenson, og så vokste jeg jo opp da Kaptein Sabeltann befestet posisjonen sin på midten av 90-tallet. Det kommer heller ikke mye sjørøverfilmer nå, så den kan – uavhengig av kvaliteten – være et friskt pust. Det ble jo brått inn med sjørøvere etter Pirates of the Carribean i 2003, men utenom den franchisen og den undervurderte Starz-serien Black Sails (2014-2017), er ikke sjørøvere brukt stort. The Bluff ser ut til å ha fokus på eventyret heller enn å være så historisk korrekt som mulig, og det er helt greit. Det er lov til å ha det moro!
Kan strømmes fra 25. februar.
Eddington

Året er 2020, stedet er Eddington – en liten by i hjertet av Midtvesten i USA. Mens en global pandemi ryster verden, koker lokalsamfunnet over av uroligheter. Frustrasjonen over masketvangen sprer seg, Black Lives Matter-bevegelsen mobiliserer, mens konspirasjonsteoretikere sprer paranoia og skaper kaos midt under det intense ordførervalget. Spenningen tiltar når en stadig eskalerende konflikt mellom byens sheriff og ordfører setter nabo mot nabo, og den lille byen i New Mexico blir som en tikkende bombe.
Eddington er en A24- film som ikke er for alle. Det kan vel sies om samtlige av Ari Asters filmer, siden debuten Hereditary (2018). Dette er en neo-western, med fokus på de polariserte tilstandene i USA de siste årene. Den er dessverre stadig aktuell, med tanke på de grusomme drapene begått av Trumps ICE-agenter og de massive protestene mot dem i Minneapolis. For min del synes jeg filmen både traff of ikke traff, som film. Den er ikke Asters beste, men den er heller ikke dårlig. Og den er viktig.
Kan strømmes fra 28. februar.
Alt i alt byr februar på alt fra mørke samfunnsspenninger og seriemord til unge mennesker på leting etter kjærlighet og identitet, eskapistisk sjørøvereventyr og politisk ladet samtidsdrama; kort sagt både flukt fra virkeligheten og brutale påminnelser om den. Enten du vil krype under teppet med noe velkjent og underholdende, eller la deg utfordre av fortellinger som gnager litt ekstra, finnes det noe å varme seg på i vinterkulda. Spørsmålet er bare hvilken stemning du trenger akkurat nå.



