Juli måned er full av serier, dokumentarer og filmer fra hele verden, med en bred variasjon i sjanger og stil. Sørkoreanske og øvrige asiatiske produksjoner er særlig godt representert denne måneden, noe som reflekterer Netflix’ pågående satsing på globale marked. Blant seriene finner vi nye sesonger av The Sandman, Quarterback og Community Squad, mens det på filmsiden loves gjenforeninger med kjente rollefigurer i The Old Guard 2 og Happy Gilmore 2.
I reality-utvalget er det spesielt musikk-konkurranser som gjelder med titler som Hitmakers og Building the Band. Dokumentarsjangeren leverer også flere ferske titler, mange i typisk Netflix-stil: spektakulære, absurde og ofte skandaløse historier – fra båtcruise og hjemmelagde luftballonger til prosjekter som ender i ren katastrofe, à la Trainwreck.
I film og serier har vi blant annet, komedier, krim, drama og action, med land som Nederland, Spania, India, Brasil, Indonesia, Thailand, Japan, Egypt, Israel og Sør-Afrika representert.
I denne artikkelen har jeg valgt ut noen titler som virker spesielt interessante – basert på innhold, tematikk og potensial. Ikke nødvendigvis anbefalinger, men utgangspunkt for nysgjerrighet og videre utforskning.
Serier

Etter at en kvinne blir funnet død i Yosemite National Park. Blir nasjonal park etterforsker Kyle Turner satt på oppgaven å etterforske hendelsen. I hovedrollene har vi australierne Eric Bana og legendariske Sam Neill på rollelisten. Etter trailer og dømme virker Untamed å levere en mørk nervepirrende stemning, hvor det vidstrakte dype skogene i Yosemite parken blir spillerom for mørke avsløringer. Både Bana og Niell har mange sterke prestasjoner bak seg, og blir uten tvil interessante å se sammen i denne nye satsningen fra Netflix. Untamed har premiere 17. juli på Netflix.
Trigger omhandler to etterforskere som prøver å finne kilden til tusenvis av mystiske pakker med våpen som blir sendt ut i ellers våpanfrie Sør-Korea. Da tilgangen på våpen spres utover landet bryter fullt kaos og blodbad ut. Sør-Korea har virkelig satt seg på kartet som en film og serie nasjon med mange originale og sjangersprengende produksjoner. Den økende interessen fra vesten for sør-koreansk neo-noir virker som noe Netflix har fått øynene opp for da vi ser mange titler fra landet på plattformen. Om man har abstinenser til mer sør-koreansk action etter siste sesong av Squid Game virker Trigger å være et valg som kan døyve hungeren. Trigger har premiere 25. juli på Netflix.
I tillegg til de utvalgte titlene i denne artikkelen, byr Netflix på en rekke nye serier og sesongoppfølgere denne måneden. Her er en kronologisk oversikt over øvrige premierer:
- The Sandman: Season 2 Volume 1 – 6. juli
- Better Late Than Single – 8. juli
- Quarterback: Season 2 – 8. juli
- Under a Dark Sun – 9. juli
- The Gringo Hunters – 9. juli
- Building the Band – 9. juli
- Off Road – 10. juli
- Too Much – 10. juli
- Catalog – 17. juli
- Community Squad: Season 2 – 17. juli
- Superstar – 18. juli
- Delirium – 18. juli
- Letters from the Past – 23. juli
- Hitmakers – 24. juli
- The Sandman: Season 2 Volume 2 – 24. juli
- The Winning Try – 25. juli
- WWE: Unreal – 29. juli
- Unspeakable Sins – 30. juli
- Glass Heart – 31. juli
- Marked – 31. juli
- Leanne – 31. juli
- The Sandman: Season 2 – Special Episode – 31. juli
Film

Adam Sandler har et nært forhold til Netflix. Etter å ha inngått en lukrativ produksjonsdeal med selskapet som står i verdi til 250 millioner dollar, er det flere Sandler filmer på plattformen, med varierende… kvalitet. Likevel regnes opprinnelige Happy Gilmore fra 1996 som en av Sandlers bedre komedier, når han fortsatt virket inspirert, og ikke bare lagde filmer for å henge med vennene sine. Nå vender altså Sandler tilbake til den hocky-glade malplasserte golfspilleren igjen etter 29 år. Vi får se om Happy har utviklet seg noe på nesten tre tiår, ifølge trailerne virker det ikke sånn. Happy Gilmore 2 har premiere 25. juli på Netflix.

Da jusstudent Simon kommer til Lund for å starte studiene blir han fort distrahert da han møter anarkistiske Max. Hun leder han inn i en verden av løgn, kriminalitet og høyrisiko. Filmen er basert på en romanen Ett ärligt liv av Joakim Zander, som også er produsent på prosjektet. Fra traileren å dømme virker filmen til å levere godt med spenning og oppbygning. Fra den lille scenen vi får innblikk i virker det manipulerende grepet Nora Rios i rollen som Max har over Simon Lööf som Simon overbevisende. Dette maktspillet og drøftinger om moral og konvensjoner i samfunnet tyder til at An Honest Life kan være noe en bør sjekke ut. Svensk spenningsdrama An Honest Life fra Mikael Marcimain har premiere 31. juli på Netflix.
Her er en oversikt over øvrige filmer som får premiere i juli:
- The Old Guard 2 – 2. juli
- Ziam – 9. juli
- Brick – 10. juli
- Tyler Perry’s Madea’s Destination Wedding – 11. juli
- Almost Cops – 11. juli
- Aap Jaisa Koi – 11. juli
- Almost Family – 18. juli
- Wall to Wall – 18. juli
- A Normal Woman – 24. juli
Dokumentar

Etter å nylig ha fråtset i David Finchers Netflix-serie Mindhunter – en oppslukende reise inn i psyken til Amerikas mest notoriske seriemordere – satt jeg igjen med et sterkt behov for å fordype meg videre i tematikkens mørke nerve. Netflix skuffet ikke. Med dokumentarer på både John Wayne Gacy og Zodiac (samt spillefilmen fra Fincher) var det mye å sette tennene i. Nå kommer også Coversations With a Killer: The Son of Sam Tapes inn i samlingen. David Berkowitz, også kjent som The Son of Sam terroriserte New York på 70-tallet, og skapte landsdekkende skrekk for satanisme og tilfeldige drap på unge mennesker. Coversations With a Killer: The Son of Sam Tapes har premiere 30. juli på Netflix.
Ny dokumentar fra prisvinnende Petra Costa som tidligere har stått bak oscarnominerte The Edge of Democracy fra 2019. Hun fortsetter i samfunnskritisk tematikk da hun tar for seg den økende innflytelsen til evangelisk kristendom på den høyreekstreme politikken i Brasil. I dokumentaren tar hun spesielt for seg valgkampen til Jair Bolsonaro støttet opp av disse politiske kreftene. Sør-Amerika vært gjennom mange diktaturer og politisk urolighet, noe som Costa virker til å ta et oppgjør med i filmen. I en nasjon hvor religion smelter sammen med stat, og spørsmålene om hva et demokrati skal være virker til å dessverre passer alt for godt inn i vår egen samtid, mer en vi skulle ønske. Apocalypse in the Tropics har premiere 30. juli på Netflix.
Her er en oversikt over øvrige dokumentarpremierer i juli:
- Attack on London: Hunting the 7/7 Bombers – 1. juli
- Trainwreck: The Cult of American Apparel – 1. juli
- Tour de France: Unchained – Sesong 3 – 2. juli
- Countdown: Taylor vs. Serrano – 3. juli
- All the Sharks – 4. juli
- Trainwreck: The Real Project X – 8. juli
- Trainwreck: Balloon Boy – 15. juli
- Amy Bradley is Missing – 16. juli
- I’m Still a Superstar – 18. juli
- Trainwreck: P.I. Moms – 22. juli
- Critical: Between Life and Death – 23. juli
- Trainwreck: Storm Area 51 – 29. juli
Det er med andre ord mye å utforske på Netflix i juli – for den nysgjerrige seeren med sans for variasjon.