Foto: Norsk filmdistribusjon

En dommers dilemma

USA 2018
Regi:
Richard Eyre
Med: Emma Thompson, Stanley Tucci, Fionn Whitehead
Sjanger: Drama
Premiere: 24. august 2018

Emma Thompson briljerer som vanlig, og selv om En dommers dilemma ikke akkurat er et drama på høyde med f.eks. The Remains of the Day, gir filmen henne nok å spille på. Her er det dramatikk både i rettssalen og i ekteskapet.

Når høyesterettsdommer Fiona får en sak som omhandler både religion og etikk, blir hun dratt mellom loven og en døende persons ønsker. 17 år gamle Adam har leukemi, og ettersom han er Jehovas vitne, er det strengt forbudt å gjennomføre blodoverføring. Dette er noe både Adam og foreldrene hans står ved. For Fiona står valget mellom å tvinge tenåringen til å redde sitt eget liv på tross av hans ønsker, eller å gå imot legens anbefalinger og risikere at gutten dør.

Alt i alt et ganske gjennomført drama, som er både velspilt og tar opp noen interessante temas, men som verken utfordrer eller sitter igjen se lenge etter rulleteksten er over. Man kunne forvente at filmen skulle omhandle saken fram til den er avsluttet og ende godt der, slik rettssalsdramaer ofte gjør, men i andre halvdel tar den en noe interessant og uventet vending, der Fiona må møte konsekvensene av sine valg. Det er her filmen virkelig skulle slått til og blitt ubehagelig, men regissør Richard Eyres filmspråk er litt for platt og vennlig til å ta det steget. Likevel fin underholdning, hjulpet fram av Thompsons flotte prestasjon.

Nicolai Berg Hansson