Her er Victoria-gjengen!

Her er Victoria-gjengen!

Hamsuns høysang til kjærligheten skal bli norsk kostymedrama.

 

Det har lenge vært kjent (i hvertfall for Filmmagasinets lesere) at Knut Hamsuns roman om inderlig kjærlighet, klasseskiller og natursvermeri skal bli film i regi av Torun Lian (Bare skyer beveger stjernene, Ikke naken). Nå har produksjonsselskapet Filmkameratene endelig avslørt hvem som skal bekle de tre viktigste rollene.

 

Rikmannssønnen Otto gestaltes av 21-årige Bill Skarsgård (t.v.), sønn av Stellan, bror av  Alexander og Gustaf. Bill er en av årets Shooting stars under filmfestivalen i Berlin (ingen nordmenn med i år heller, gitt) og er kanskje best kjent som Simon i kinoaktuelle Simon og eiketrærne.

 

Tittelrollen spilles av Iben Akerlie (23). Hun har ingen tidligere skuespillererfaring og er utdannet i spesialpedagogikk. Får mye skryt av regissør Lian.

 

Jakob Oftebro har rollen som Johannes, Hamsuns alter ego i historien. Han er utdannet ved Statens Teaterhøgskole og har jobbet mye på scenen i København. Jakob har erfaring fra Max Manus og blir snart å se i en av hovedrollene i NRKs gigantsatsing Erobreren som får premiere i løpet av året. I sommer kan du se ham som telegrafist Torstein Raaby i Kon Tiki.

 

Filmrettighetene til Victoria ble solgt av Hamsun til den amerikanske agenten Paul Kohner  en gang på 1930-tallet. Hans sønn Pancho skal produsere filmen sammen med John M. Jacobsen og Sveinung Golimo fra Filmkameratene. Filmen går i opptak fra april i år.  

Lesbisk spenning

Cate Blanchett og Mia Wasikowska fascineres av hverandre i kommende thrillerdrama.

Paranoide Gary Oldman

Blir ond direktør i ny thriller med Liam Hemsworth og Harrison Ford.

Anmeldelse: The Raven

Moderne og grotesk gotisk thriller.

Anmeldelse: Elsk meg igjen

Glattpolert shampooreklame.

Fra Hobbiten til Fast Six

Luke Evans blir hovedskurken når det sjette Fast & Furious-kapitlet får premiere neste år.