Beste regi til Sødahl

Beste regi til Sødahl

Norske Maria Sødahl mottok pris ved Filmfestivalen i Montreal.


Den interasjonale filmfestivalen i Montreal har nytt glade festdager den siste uken, som i natt kulminerte i den obligatoriske prisutdelingen som hører filmfestivaler til. Og for norske Maria Sødahl ble dette en særdeles fornøyelig anledning, da hun stakk av med regiprisen for sin debutfilm «Limbo».

- Det er stor stas for Maria å vinne en pris på den første internasjonale filmfestivalen hun deltar på med debutfilmen sin. Dette kan hjelpe oss med å få oppmerksomhet og nysgjerrighet rundt «Limbo» fra både publikum og filmoppkjøpere, sier produsent Gudny Hummelvoll.

Sødahl har tidligere vunnet priser for tv-dramaer, dokumentarer, samt kort- og novellefilmer, men «Limbo», som hun for øvrig også har skrevet manus til, er altså hennes første langfilmsprosjekt.

Filmen hadde internasjonal première som åpningsfilm ved Filmfestivalen i Haugesund, den 29. august og i sentrale roller finner vi blant andre Line Verndal og Lena Endre, som portretterer konene til to høytrangende oljemenn – stasjonert på Trinidad anno 1973.

Den blir av SF Norge, som distribuerer filmen i Norge, beskrevet som en film om ”kjærlighet, fristelser og svik – en ”coming-of-age”-historie for voksne.”

FilmMagasinet gratulerer!

«Limbo» har norsk kinopremiere 10. september. Trailer:

 



Star Wars: Episode I - Den skjulte trussel 3D

Snadder for Jar Jar-fansen.

Mamma Gogo

Lunt og satirisk om Alzheimer.

Snøen på Kilimanjaro

Goddag, solidaritet.

Pus med støvler

Spaghettiwestern møter eventyr og action i historien om verdens tøffeste katt.

Blodig alvor

Christoph Waltz og Jodie Foster imponerer i Polanskis morsomste film.