- Hvorvidt de to hadde sex med hverandre er deres sak, fastslår Leonardo DiCaprio.
Han sitter i grå dress på et hotell i Beverly Hills og snakker om John Edgar Hoover, FBI-sjefen han portretterer i Clint Eastwoods nye film, J Edgar. Filmen skildrer kjærlighetsforholdet mellom Amerikas mest berømte bandittjeger og hans nestkommanderende i FBI, Clyde Tolson (Armie Hammer, The Social Network). Fremstillingen av Hoover som homse har skapt ramaskrik blant enkelte i den føderale politietaten. De mener filmen er en forvrengning basert på rykter og fabrikasjoner.
- FBI benekter at de to var homofile, til tross for at de bodde sammen, ble gravlagt ved siden av hverandre, ingen av dem hadde kvinnelige kjærester, giftet seg eller fikk barn, og selv om Clyde arvet alt etter Hoover da han døde.
- Hva tenker du selv?
- De dro sammen på jobb hver eneste dag. De var sammen på hver eneste ferie. De spiste lunsj og middag sammen. De var aldri fra hverandre og elsket og beundret hverandre. Jeg tror de var partnere livet ut.
OFRET KJÆRLIGHETEN
J. Edgar dekker Hoovers liv fra hans første stilling i justisdepartementet, via tjue- og trettitallet da han bygget opp FBI, Federal Bureau of Investigation, til han døde i 1972. Da var han 77 år gammel og fortsatt FBIs øverste sjef. DiCaprio mener datidens fordommer overfor homofili tvang Hoover til å holde forholdet hemmelig, eventuelt at FBI-sjefen og Tolson levde i et platonisk kjærlighetsforhold.
- Dette fant sted i en annen tid. Tolson og Hoover tjente landet sitt og ofret privatlivet sitt til fordel for jobben. Men for meg er det vanskelig å forstå at noen greier å ofre kjærligheten, det å føle kjærlighet i livet, for jobben. Sist gang han spilte en virkelig person, milliardæren Howard Hughes (The Aviator), ble DiCaprio belønnet med en Oscar-nominasjon.
- Jeg blir tiltrukket av rollefigurer som er omgitt av mystikk. Jeg trenger ikke å like en person for å spille ham, understreker stjernen fra storfilmer som Titanic, Inception og The Departed. Hoover er omstridt fordi han samlet kompromitterende informasjon om politiske ledere som John F. Kennedy og Martin Luther King. Overvåkningsmaterialet inneholdt detaljer om motstanderes seksualliv og ble gjemt i Hoovers hemmelige arkiv. Slik skal han ha tviholdt på sin makt blant USA-eliten. "Hoover satt i en maktstilling alt for lenge og drev metodene sine alt for langt. Personlig liker jeg ham ikke", sa DiCaprio nylig. I dag kommer superstjernen rett fra opptak av The Great Gatsby i Australia, og ber pent om en kaffe. Den blir lynraskt plassert foran ham.
- Hoover var besatt av at kommunisme var ondskap og det var interessant å finne ut hvordan han utviklet denne holdningen. Hvor fikk han sine tanker fra? Hvordan utviklet han sin personlige moral?
MAMMADALT

I Eastwoods versjon er det FBI-legendens egen mor (Judy Dench) som står bak. I filmen fremstilles Hoover som en mammadalt, men våger seg likevel til å fortelle mor at han «foretrekker menn». «Jeg vil heller dø enn å ha en sønn som er homofil», er morens iskalde svar.
- Moren hans hadde enorm innflytelse. Hoovers ambisjoner og jag etter suksess stammet fra henne. Hun var omtrent som moren til en barnestjerne. Hun drev ham frem og påvirket ham til å søke makt og til å dyrke puritanske verdier.
Hoover skal ha bodd sammen med moren til hun døde. Siden var han stort sett sammen med Tolson på fritiden, et dagligliv DiCaprio rekonstruerte før innspillingen av J Edgar.
- Jeg gjorde nøyaktig det samme Hoover gjorde i løpet av en typisk dag. Jeg så huset hans, der han døde, rommet hans, garasjen hans, hagen hans og jeg kjørte den samme veien han ville kjørt til kontoret. Jeg så hvordan FBI-hovedkvarterene så ut, gikk på favorittrestauranten hans og satt ved bordet der han pleide å sitte. Han hadde en dagligrutine sammen med Clyde Tolson.
I tillegg studerte DiCaprio bøker og gamle filmklipp og intervjuet Deek Delosh, den eneste gjenlevende FBI-agenten som arbeidet under Hoover.
- Han var en skattkiste av informasjon. Jeg spurte hvordan Hoover holdt hendene sine, om han hostet, hva spiste han, hvordan snakket han til andre mennesker, hadde han humor i det hele tatt? Det var til stor hjelp.
SILIKONMASKE PÅ HODET
Handlingen spenner over fem tiår. Dermed måtte DiCaprio utstyres med fedmedrakt, falske tenner og en silikonmaske som dekket hodet, toppet med en tupé.
- Det pleide å ta omtrent seks timer å legge masken, og et par timer å ta den av. Etter en stund ble jeg vant til det, men i begynnelsen var det utrolig klaustrofobisk.
- Hvordan var det å spille gammel mann?
- Jeg jobbet med forskjellige stemmespesialister, ikke bare for å fange de forskjellige elementene i en ung og en gammel stemme, men for hele Hoover. En annen spesialist hjalp meg med kroppsholdningen, for at jeg virkelig skulle forstå hvordan det er å kjenne vekten av både femti års erfaring og ekstra tretti kilo med kroppsvekt. Det vanskeligste var å ”føle seg” som en gammel mann. Jeg tenkte mye over hvordan det er å være en mann med femti års erfaring når man snakker med andre, men yngre mektige menn.
Manuset til J Edgar er skrevet av Dustin Lance, som vant Oscar for manuset til Milk, filmen om den homofile San Francisco-politikeren Harvey Milk. Han beskriver blant annet at Hoover først frir til sin sekretær, Helen Gandy (Naomi Watts).
- Hele Hoovers eksistens dreide seg egentlig om å finne hemmeligheter om andre mennesker og skjule hemmeligheter om seg selv. Han var så opptatt av sitt eget og FBI’s image at han angrep folk som stilte spørsmål ved seksualiteten hans, sier DiCaprio.
INGEN VET SANNHETEN
I dag sier DiCaprio at rollen som FBI-topp har lært ham hvor viktig det er å lytte til kritikk.
- Han er en av de mektigste i amerikansk historie. Han brukte hele livet på å beskytte sine egne hemmeligheter, men infiltrerte andres liv og følte at hans metode for å beskytte landet vårt var best. Men han lyttet aldri til kritikk. Jeg har lært at man ikke skal tro at man selv alltid har det beste svaret på alt.
J Edgar viser Hoover kledd i kvinneklær, samt et voldsomt kyss under en krangel mellom Hoover og Clyde Tolson. Ryktene om at Hoover var homofil oppsto allerede på førtitallet. I dag lever de videre i J Edgar.
- Hvis Hoover og Tolson faktisk var homoseksuelle, har dette gått i graven sammen med dem, medgir Leonardo DiCaprio: - Ingen kan være helt sikre på hva som er sannheten.
Les vår anmeldelse av J Edgar her.