The Social Network

The Social Network

Premiere: 22.10.2010
IMDB

Takket være Mark Zuckerberg, verdens yngste dollarmilliardær, er 500 millioner mennesker online på verdens største sosiale nettverk; Facebook. Denne lille fyren på 26 år har revolusjonert måten vi kommuniserer med hverandre på. Det er derfor et paradoks at han i denne filmen virker som en fyr der kommunikasjon på det menneskelige plan er en helt fraværende egenskap.

Som student på Harvard ønsker han å bli medlem av den eksklusive og myteomspunnede collegeklubben. Han lykkes ikke, tar saken i egne hender og utvikler Facebook. Den uvante kombinasjonen av datanerd med sosialt markeringsbehov skal bli oppskriften på en suksess. Men på veien mister Zuckerberg sin eneste venn,  samarbeidspartner Eduardo Saverin, som ender opp med å saksøke han for et halvt norsk statsbudsjett.

David Fincher er kjent for sine visuelle markante filmer som «Fight Club» og «Seven». Her prates det konstant i to timer og vi hopper frem og tilbake i tid; fra Facebooks tidlige utvikling til noe som ligner et rettssalsdrama der all møkka sakte men sikkert spas opp.

Det er interessant å se filmen som en beskrivelse av vår tid, men man kommer aldri under huden på Zuckerberg som fremstår som en dritt av en type; et geni som er kynisk og smart men fullstendig uten sjarme.

«The Social Network» er et tankevekkende stykke film, men hakket for endimensjonal både når det gjelder fremstilling av historien og karakterene involvert.

Det kan nevnes at Zuckerberg nylig ga 600 millioner kroner til skoler i Newark i USA. Etter å ha sett denne filmen skjønner man godt at han har et ønske om å endre image og folks generelle oppfatning av han.

 

Anmeldelse: The Raven

Moderne og grotesk gotisk thriller.

Anmeldelse: Elsk meg igjen

Glattpolert shampooreklame.

Fra Hobbiten til Fast Six

Luke Evans blir hovedskurken når det sjette Fast & Furious-kapitlet får premiere neste år.

Anmeldelse: The Dictator

Sacha Baron Cohen har blitt Adam Sandler. Gratulerer.

Katastrofe-Channing

Channing Tatum kan få hovedrollen i Roland Emmerichs nye katastrofe-epos, der Det hvite hus er under angrep.